Poli Timişoara – FC Botoşani 1-1. Lupta pentru evitarea retrogradării rămâne deschisă

Formaţiile ACS Poli Timişoara şi FC Botoşani au remizat, luni, scor 1-1, pe stadionul Dan Păltinişanu, în etapa a opta din play-out-ul Ligii 1.

Elevii lui Leo Grozavu au dominat prima repriză, au avut posesia dar nu au putut trece de defensiva timişoreană. Prima şansă de gol a meciului aparţine botoşănenilor, în minutul 33. Bordeianu execută o lovitură liberă de la 20 de metri dar şutează puţin peste poarta apărată de Straton. Trei minute mai târziu, Unguruşan are şansa golului dar are o execuţie greşită iar Straton boxează mingea. În minutul 39, timişorenii reuşesc deschiderea scorului, la prima oportunitate de a marca. A fost un corner de pe stânga, Cânu se înalţă, marchează cu capul si stabilește si scorul la pauză.

Repriza a doua îi aparține tot botoșănenilor care incearcă să marcheze prin Burcă sau Bordeianu dar aceștia nu-l pot bate pe Straton. În minutul 75, FC Botoşani reuşeşte egalarea. Golofca a primit o pasă excelentă de la Fulop şi, după ce a păcălit ieşirea la offside a apărării timişorene, a înscris cu o execuţie simplă pe lângă Straton. În minutul 90+1, Popovici are şansa de a aduce victoria botoşănenilor cu o pasă venită de la Fulop dar ratează incredibil iar partida se încheie la egalitate, scor 1-1.

Poli Timişoara: Straton – Neagu, Cânu, Scutaru, Novak – Artean, Soljici – Mailat, Croitoru, Fucek – Popovici
Rezerve: Curileac, Bîrnoi, Bocșan, Oct. Drăghici, P. Henrique, A. Ignea, A. Șeroni
Antrenor: Ionuț Popa

FC Botoșani: Cobrea – Miron, Tincu, Burcă – Ungurușan, Bordeianu, Cârstocea, Popovici – Golofca, Elek, Herghelegiu
Rezerve: Albuț, L. Buș, L. Fulop, Juncănaru, B. Kuku, Patache, Plămadă
Antrenor: Leo Grozavu